انبار کردن و بارگیری قطعات فولادی
نویسنده خبر : مدیر سایت    
تعداد بازدید: 2226     زبان : فارسی     چاپ

انبار کردن و بارگیری قطعات فولادی اسکلت فلزی

 

بارگیری قطعات فولادی انبار سازه فلزی اسکلت

 

انتقال قطعات ساخته شده به پای کار

برای ارسال اقلام کوچک نظیر ورق های اتصال و پیچ و مهره و مانند آن ها لازم است که این قطعات در جعبه های مناسب که شماره قطعات روی آن ها درج شده باشد، حمل شوند.

قطعاتی مانند مهاربندها، لاپه ها، میل مهارها و مانند آن باید به نحوی به یکدیگر بسته شوند که از گم شدن و یا آسیب دیدن در حین بارگذاری و تخلیه آنها جلوگیری شود.

تمامی قطعات دارای پوشش رنگ و یا پوشش محافظ باید با دقت جا به جا و بارگیری شوند تا از وارد شدن آسیب به پوشش آنها جلوگیری شود. استفاده از مواد نرم مانند چوب یا گونی ما بین قطعات و در محل تماس با قلاب یا زنجیر بارگیری به حفاظت این پوشش ها کمک می کند.

در مورد قطعات بسیار بلند یا بسیار بزرگ، باید از تکیه گاه هایی در فواصل منظم از یکدیگر برای بلند کردن و استقرار این قطعات استفاده کرد تا از اعوجاج و آسیب دیدن قطعات تحت اثر وزن و نیز بر اثر ارتعاشات ناشب از حمل و نقل جلوگیری شود.

در هنگام بارگیری قطعات برای حمل زمینی به پای کار، لازم است قطعات بزرگتر قبل از قطعات کوچکتر یا سبک تر روی وسیله نقلیه قرار گیرند تا از صدمه دیدن قطعات کوچک جلوگیری شود.

برای حمل و نقل قطعاتی که به دلیل شکل غیر متقارن و یا وجود زائده هایی در سطح خود، نمی توانند به طور مطمئن روی وسیله نقلیه مستقر شوند، لازم است که با تعبیه تکیه گاه های خاص، وزن قطعه به صورت یکنواخت در سطح بزرگی توزیع شود تا از تمرکز تنش در قطعه و در وسیله حمل و نقل جلوگیری گردد.

بستن قطعه به وسیله نقلیه باید در قوی ترین قسمت قطعه و یا در نقاط مهار پیش بینی شده در مرحله ساخت، صورت گیرد. سخت کننده هایی که برای حمل و نقل به قطعات متصل شده اند، ممکن است در عملیات نصب نیز مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین نباید تا حصول اطمینان از عدم نیاز به آن ها، از قطعه اصلی جدا شوند.

هنگامی که فاصله حمل بسیار زیاد باشد و یا در هنگام صدور قطعات می توان از محفظه های مخصوص برای جا دادن حداکثر تعداد قطعات ممکن در کنار یکدیگر استفاده کرد. قطعات بلند یا سنگین باید در زیر قرار گیرند و قطعات کوچکتر در فضای باقیمانده به نحوی چیده شوند که از آسیب رسیدن به آن ها جلوگیری شوند. همچنین باید به امکان جا به جا شدن قطعات در حین حمل و نقل توجه نمود تا با چیدن مناسب از آسیب دیدن آن ها جلوگیری گردد.

 

انبار کردن قطعات

 

قطعات ساخته شده که پیش از حمل یا پیش از نصب، انبار می شوند باید از زمین فاصله داشته باشند.

قطعات انبار شده نباید در معرض باران و برف قرار گیرند و محل انبار باید طوری باشد که از تجمع آب باران در زیر قطعات جلوگیری شود.

تکیه گاه های مناسب برای قطعات انبار شده باید فراهم شود به نحوی که از تغییر شکل دائم آن ها جلوگیری شود.

شماره مشخصه هر یک از قطعات انبار شده باید بدون نیاز به جا به جایی قطعات قابل تشخیص باشد.

 

 

منبع: مقررات ملی ساختمان، مبحث 11، اجرای صنعتی ساختمانها - سازه های فولادی

 

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید