اجرای ورق کف ستون (بیس پلیت)
نویسنده خبر : مدیر سایت    
تعداد بازدید: 5843     زبان : فارسی     چاپ

نحوه اجرای ورق کف ستون (بیس پلیت)

 

بیس پلیت-کف ستون-base plate- میل مهار

 

اجرای ورق کف ستون، معمولاً به یکی از این دو صورت انجام می گیرد:

الف) ستون و ورق کف ستون در محل کارگاه ساخت توسط جوش نفوذی کاملاً به هم متصل می شوند. سپس مجموعه ستون و ورق زیر آن از طریق میل مهارهایی که قبلاً در پی کار گذاشته شده (میلگردهای انتظار) و از سطح پی بیرون آمده است به پی متصل می شوند. این نحوه اجرا برای ساختمان هایی که دارای تعداد زیادی ستون سبک هستند مناسب و متداول است. در این حالت کل سازه می بایست در نرم افزار تکلا استراکچر آنالیز و بررسی شده باشد تا خطای ساخت به حداقل برسد.

ب) ستون و ورق کف ستون به طور جداگانه نصب می شوند. در این حالت، ابتدا ورق کف ستون در تراز مناسب قرار می گیرد، سپس ستون توسط نبشی های نگه دارنده یا ورق های اتصال به کف ستون متصل می شود. این روش، در عمل به دلیل سهولت اجرا کاربرد بیشتری دارد.

برای اجرای ورق کف ستون، رعایت نکات زیر توصیه می شود:

ورق کف ستون باید توسط میل مهارهایی که در بتن فونداسیون کار گذاشته شده است در جای خود ثابت و تنظیم شود. برای اتصال این ورق به پی، دست کم چهار عدد میل مهار (در چهار گوشه ورق) لازم است. در ستون هایی که تحت اثر نیروی محوری خالص قرار دارند، میل مهارها پس از اجرای ورق کف ستون نقش باربری ایفا نمی کنند، ولی در هنگام اجرا و نصب ستون، برای جلوگیری از افتادن ستون، دارای نقش اساسی هستند. در ستون هایی که علاوه بر نیروی محوری، لنگر خمشی و برش را نیز از طریق اتصال پای ستون به پی منتقل می کنند، عملکرد میل مهارها در جلوگیری از جدا شدن ستون از پی دارای اهمیت خواهد بود.

قطر میل مهارها معمولاً حدود 20 میلی متر در نظر گرفته می شود. تنظیم ورق های کف ستون، معمولاً توسط مهره هایی که در سر میل مهارها بسته می شود انجام می گیرد. برای بستن و تنظیم ساده تر مهره ها، توصیه می شود بین مرکز میل مهارها تا ورق سخت کننده، فاصله ای دست کم معادل 1.5 برابر قطر میل مهار رعایت گردد. طول دنده شده انتهای میل مهارها، بسته به نوع ورق کف ستون و بزرگی نیروها، معمولاً بین 10 تا 15 سانتی متر در نظر گرفته می شود.

طول میل مهارها باید به اندازه ای باشد که مقاومت، پیوستگی و مهار لازم در بتن را داشته باشند. برای اتصال ورق کف ستون به پی در موارد خاص و نیروهای بزرگ، بهتر است میل مهارها در انتها قلاب یا توسط ورق هایی تقویت شوند تا طول مهاری لازم را تامین کنند.

برای تماس کامل ستون با ورق کف ستون، بهتر است سطح ستون در محل اتصال آن به وسیله برش دقیق و سنگ زدن کاملاً صاف و گونیا شود. در این حالت اجرا، حداقل وسایل اتصال نظیر ورق بین ستون و در سطح زیر آن به کار می رود. چنان چه سطح ستون در محل اتصال کاملاً صاف نباشد، لازم است از ورق های ذوزنقه ای شکل یا نبشی های اتصال برای انتقال مناسب بار ستون به ورق زیر آن استفاده کرد. در این حالت، به دلیل ارتفاع زیاد اتصال لازم است تراز سطح بالای پی ها را تا اندازه ای پایین تر اجرا نمود تا اجزای اتصال در زیر کف تمام شده قرار گیرد.

ورق های کف ستون نورد شده با ضخامت کمتر از 5 سانتی متر، چنان چه سطح تماس کافی بین آن ها و بتن وجود داشته باشد، نیازی به تسطیح ندارند.

ورق های کف ستون نورد شده که ضخامت آن ها بین 5 تا 10 سانتی متر است را می توان توسط برس مسطح نمود. برای مسطح نمودن ورق های ضخیم با ضخامت بیش از 10 سانتی متر، باید از ماشین استفاده کرد.

چنان چه فاصله بین ورق کف ستون و پی توسط ملات ماسه سیمان نرم پر و کاملاً صاف شود، لزومی به مسطح کردن ورق کف ستون نیست. در این حالت، مجموعه ستون و ورق زیر آن معمولاً بر روی گوه های فولادی با ارتفاع حدود 5 سانتی متر قرار داده می شود و پس از آن که ستون به صورت کامل در محور خود قرار گرفت و شاقولی شد، فاصله بین ورق کف ستون و بتن پی توسط ملات ماسه سیمان بسیار نرم برای صاف کردن سطح تماس و جلوگیری از تمرکز تنش پر می شود.

در ساختمان های صنعتی برای مواردی که ورق کف ستون نیروی فشاری بزرگی به پی منتقل می کند، باید عمل نصب و تراز نمودن ورق کف ستون با دقت انجام گیرد. پس از تنظیم ورق کف ستون توسط مهره های میل مهارها، فاصله بین ورق کف ستون و پی با ملات ماسه سیمان پر می شود.

 

 

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید