جوش قوس الکتریکی زیر پودری (SAW)
نویسنده خبر : مدیر سایت    
تعداد بازدید: 2748     زبان : فارسی     چاپ

جوش قوس الکتریکی زیر پودری (SAW)

 

 جوش زیر پودری - تکلا استراکچر - جوشکاری - سازه فلزی - سازه فولادی - الکترود

 

در این روش جوشکاری از الکترود بدون روکش (لخت) و پودر به عنوان ماده محافظ استفاده می شود. این روش ماشینی بوده و ماده حفاظت کننده به صورت یک نوار پودری روی درز جوش ریخته می شوند و قوس الکتریکی توسط الکترود لخت در زیر این پودر واقع می شود و در حین جوشکاری دیده نمی شود.

در این حالت فلز الکترود با جریان برق و ایجاد قوس الکتریکی ذوب شده و عمل جوش انجام می شود. در این نوع جوشکاری پودر موجب پایداری و تثبیت قوس الکتریکی شده و حوضچه جوش را در مقابل هوا محافظت می کند. پودر جوش باید کاملاً خشک بوده و در اثر دما ذوب شده و بر روی جوش یک لایه گل جوش (سرباره) ایجاد کند. پودر مصرف نشده خشک گردیده و مجدداً مصرف می شود. در این نوع جوشکاری در واقع پودر نقش روکش در الکترود را ایفا می کند و باعث می شود عملیات جوشکاری بدون پراکندگی، جرقه زدن و یا ایجاد دود کامل شود. پودر علاوه بر محافظت حوضچه مذاب در برابر گازهای هوا، ترکیبات شیمیایی فلز جوش را بهبود داده و به تمیزی فلز جوش کمک می کند.

پودرهای جوش در ابتدا ترکیباتی نظیر اکومناسیلیکات منگنز، کلسیم و منیزم بود که نسبت اکسید منگنز و سیلسیم به عنوان مشخصه پودر معرفی می شد. به تدریج انواع دیگر پودر که دارای مواد قلیایی بیشتر نظیر اکسید کلسیم هستند تولید و مورد مصرف قرار گرفتند. پایداری قوس الکتریکی با افزودن کمی اکسید تیتانیم بهبود می یابد و برای اکسیژن زدایی بیشتر و چسبندگی مناسب تر، عناصر و ترکیبات خاصی را می توان به پودر اضافه کرد.

مشخصات مکانیکی جوش هایی که به روش قوس الکتریکی زیر پودری انجام می شوند عموماً به همان خوبی فلز پایه هستند و به طور معمول یکپارچه بوده و از کیفیت بالایی برخوردارند. شکل پذیری مناسب، مقاومت زیاد در مقابل ضربه، تراکم پذیری و مقاوم بودن در مقابل عوامل خورنده از مزایای این نوع جوش است.

جوش زیرپودری برای جوشهای طویل و ورق های ضخیم مناسب است. در حالی که در روش قوس الکتریکی با الکترود روکش دار ضخامت جوش در هر پاس (مرحله) حدود 3 تا 5 میلی متر است، در جوشکاری زیر پودری امکان جوش ورق های با ضخامت تا 15 میلی متر با یک عبور جوش وجود دارد.

در جوشکاری فولاد در کارخانه و نیز برای جوشکاری اتوماتیک و نیمه اتوماتیک معمولاً از جوشکاری به روش قوس زیر پودری استفاده می شود. نرم افزار تکلا استراکچر قابلیت مدلسازی جوش های زیر پودری را با ابعاد واقعی (در صورت لزوم) در سازه دارا می باشد.

 

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید