معرفی BIM یا مدلسازی اطلاعات ساختمان
نویسنده خبر : مدیر سایت    
تعداد بازدید: 1986     زبان : فارسی     چاپ

معرفی BIM یا مدلسازی اطلاعات ساختمان

"Building Information Modeling" یا "مدلسازی اطلاعات ساختمان" به فرآیندی گفته می شود که با مدلسازی سه بعدی و تخصیص مشخصات و ویژگی های المان های هر پروژه به مدل، یکپارچه ساختن و لینک کردن نقشه های دو بعدی به مدل سه بعدی، هماهنگ سازی فعالیت ها و وظایف گروه های مختلف ساخت، کارایی مجموعه را افزایش می دهد.

این تکنولوژی دیجیتال با ایجاد یک database (منبع اطلاعات مشترک) بین تمامی نقشه های دوبعدی معماری، سازه، تاسیسات برقی و مکانیکی، اسناد مربوط به قرارداد یا مناقصه و کلیه مشخصات فنی پروژه از یک سو و وظایف تیم ساخت از سوی دیگر، هماهنگی و انسجام ایجاد می نماید. اطلاعات ذخیره شده در این database همچنین عبارتند از: مشخصات مصالح (وزن، رنگ، اندازه، میزان مقاومت در برابر حریق و...)، راهنمای نصب و مونتاژ، خدمات گارانتی محصولات، الزامات نگهداری و تعمیرات، اطلاعات قیمت اجزاء، برنامه زمان بندی و کنترل پروژه، تجزیه و تحلیل ساختمان و ... بنابراین با در اختیار داشتن چنین پایگاه داده ی قدرتمندی در ابتدای پروژه، ریسک پذیری فرآیند ساخت به حداقل رسیده، هماهنگی گروه ها بیشتر شده و در نتیجه کیفیت فرآیند ساخت افزایش می یابد.

با این که مهندسین معمار و طراحان سازه در گذشته به عنوان ذی نفعان اصلی BIM شناخته می شدند ولی امروزه به طور کلی صنعت ساختمان بیشترین بهره را از این تکنولوژی می برد. تکنولوژی BIM این فرصت خارق العاده را به پیمانکاران و منابع انسانی پروژه می دهد تا قبل از شروع پروژه، روش های اجرا – وسایل مورد نیاز- زمان لازم و منابع مالی خود را با دقت بالا پیش بینی و برنامه ریزی نمایند. کل تیم مدیریت ساخت شامل پیمانکاران اصلی، پیمانکاران جزء، سازندگان، تیم نصب، طراحان و ... می توانند در کنار هم با استفاده از امکانات شبیه سازی مجازی فرآیند ساخت، به مدیریت و اجرای دقیق و حساب شده ی پروژه بپردازند، خطاها را کنترل کنند، تناقض ها را پیدا کرده و برطرف نمایند، منابع مالی را تامین نمایند و به صورت کلی اثرات تصمیمات خود را قبل از شروع پروژه ارزیابی نمایند.

با وجود این که از پیدایش BIM مدت زیادی نمی گذرد و هر لحظه در حال گسترش و تکامل می باشد، اما بسیاری از شرکت های ساختمانی بر روی استفاده از این تکنولوژی سرمایه گذاری های کلانی را انجام داده اند. البته تکامل و افزایش مخاطبین و کاربران این تکنولوژی نیاز به گذشت زمان دارد ولی می توان مطمئن بود که نتیجۀ استفاده از این تکنولوژی، دگرگونی صنعت ساختمان خواهد بود. BIM با صنعت ساختمان همان کاری را خواهد کرد که اینترنت با دنیای ارتباطات انجام داد.

 

کاربرد BIM در ساخت و تولید سازه های فولادی

امروزه تولید و ساخت سازه های فولادی به ویژه با اتصالات پیچ و مهره ای به روش صنعتی در کارخانه ها، نیاز به تکنولوژی های ساخت کامپیوتری بسیار دقیقی دارد به نحوی که می توان ادعا کرد بدون استفاده از نرم افزارهای مربوطه، عملاً تولید سازه های فولادی، امکان پذیر نیست. در راستای گسترش BIM در حوزه های مختلف صنعت ساختمان، نرم افزار محبوب Tekla Structures نقشی اساسی را در هماهنگ سازی بخش های مختلف طراحی، مدلسازی، ساخت و نصب سازه ها و اسکلت های فولادی ایفا می کند.

تبدیل نقشه های دو بعدی به سه بعدی، تجزیه و تحلیل سه بعدی سازه ها و رفع تناقض ها یا برخوردها، تهیه متریال لیست، تهیه لیست برش بهینه، تهیه نقشه های مونتاژ و نصب، فاز بندی پروژه و تخصیص مشخصات المان های سازه به هر بخش از فعالیت های اصلی BIM به وسیله نرم افزار تکلا استراکچرز می باشد.

ایجاد هماهنگی میان نقشه های برشکاری، ساخت و نصب باعث افزایش کارایی و انسجام در فرآیند تولید، حمل و نقل، نصب و بهره برداری از پروژه می گردد و تنش های میان ارکان مختلف ساخت از مجریان سازنده سازه در کارخانه گرفته تا پیمانکاران نصب اسکلت را به حداقل رسانده و باعث افزایش بهره وری و صرفه جویی در زمان می شود. نکتۀ قابل توجه این است که اطلاعات مربوط به تمامی نقشه های ساخت و دستورالعمل ها از یک پایگاه داده سرچشمه می گیرند بنابراین در طی چرخه حیات یک پروژه، تغییر اطلاعات یا داده ها بر روی تمامی نقشه ها و دستورالعمل ها اعمال می گردد و یکپارچگی ارکان مختلف پروژه حفظ می شود.

گروه مهندسی تکلا سازه پایدار با تکیه بر دانش به روز و تجربۀ خود، در تلاش است تا با به کارگیری صحیح و موثر تکنولوژی های مدرن، روش های BIM را در صنعت ساختمان و به ویژه حوزه تولید و ساخت سازه های فولادی پیاده سازی کند تا بدین نحو نقش خود را در پیشبرد تکنولوژی های مدرن در این صنعت ایفا نماید.

 

تهیه شده توسط: گروه مهندسی تکلا سازه پایدار

www.Teklasazeh.com

https://www.instagram.com/teklasaze

 

 

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید